Välkommen till

Mega
Musik

gymnasieskola

Vi ligger mitt i centrala Helsingborg

mer information

Skolan

Om Mega Musik gymnasieskola

Mega Musik är ett fristående gymnasium som erbjuder ett nationellt musikestetiskt program med pop- och rockinriktning. Vår utbildning ger en högskoleförberedande examen kombinerat med en bred musikalisk orientering, verklighetsförankrade baskunskaper och en god social grund. Skolan är belägen i centrala Helsingborg, mittemot Knutpunkten. Vi har sedan 1995 arbetat med alternativa utbildningsmodeller, med krav på stor flexibilitet, för att bemöta en allt tuffare utbildnings- och arbetsmarknad. Gymnasieskolan startade 2000 och har för närvarande 115 elever. Vi tar in ca 45 nya elever varje år.

Vår utbildning utgår från det ämnesövergripande lärandet, där det teoretiska blandas med det praktiska, för att ge en helhetssyn på kunskap och en kreativ och positiv syn på det egna lärandet. Skolan har också, förutom den självklara musikprofilen, en friskvårdsinriktning som betonar vikten att sköta sin hälsa och att förstå delaktigheten i sitt eget liv. Detta märks inte minst i vårt utbud av mat och fika: vi äter vegetarisk skolmat och bjuder på ekologisk frukt under förmiddagarna. Vi erbjuder inga sockerprodukter på skolan.

Vi har ett fullt utrustat musikhus med repetitionslokaler, inspelningsstudios, musikdatorer, mysiga grupprum och ett café, med en scen, där vi också avnjuter vår vegetariska skollunch. I vårt hus har vi en generös atmosfär, en hög acceptans för olikheter, en känsla av delaktighet och en stor portion humor. De vuxna på skolan arbetar varje dag aktivt för att skapa goda relationer och lyfta fram det positiva och glada. Trivseln på skolan är således väldigt stor.  Elevernas åsikter om skolan mäts regelbundet, både av Helsingborgs kommun och Skolinspektionen.

imag01

Just nu

Öppet hus 19/11 kl 11-15

Lördagen den 19/11 öppnar vi dörrarna för dig som vill veta mer om Mega Musik gymnasieskola. Välkommen in i värmen för info, rundvandring och underhållning. Vi ses!

HÄLSNINGAR FRÅN FD ELEVER – VAD HÄNDE SEN?

mixer

Sök till Mega Musik gymnasium

Till dig som ska välja gymnasium!

Om du vill komma och hälsa på oss går det bra att boka ett besök. Ring oss på tfn: 042-14 15 19 och prata med Andreas så hjälper han dig att boka ett besök. Det går också bra att maila på info@megamusik.se

VÄLKOMMEN!

Eller ställ en fråga här:*

Din epostadress:*

Ansökan

Ansökan till oss hanteras av gymnasieantagningen i Helsingborg Stad.

Du söker till Mega Musik gymnasium på webbsidan www.skanegy.se
Kontakta din studie- och yrkesvägledare om du inte har fått inloggnings-uppgifter eller ring till:

Gymnasieantagningen 042-10 47 00.

Personalen

Personal

Översta raden

från vänster till höger

Herman Danielsson

Herman Danielsson
(musik)

E-post: herman.danielsson@megamusik.se

Thomas Karlsson

Thomas Karlsson
(skolvärd, matbespisning)

E-post: thomas.karlsson@megamusik.se

Jonas Andersson

Jonas Andersson
(musik)

E-post: jonas.andersson@megamusik.se

Andreas Ejnarsson

Andreas Ejnarsson
(administratör, musikproduktion)

E-post: info@megamusik.se

Tfn: 042-14 15 19 (välj 1 i växeln)

Cornelia Nyström

Cornelia Nyström
(rektor)

E-post: cornelia.nystrom@megamusik.se

Tfn: 042-14 15 19 (välj 2 i växeln)

Elin Lönn

Elin Lönn
(engelska, religion)

E-post: elin.lonn@megamusik.se

Johan Larsson

Johan Larsson
(fotografisk bild, vaktmästare)

E-post: johan.larsson@megamusik.se

Mellersta raden

Richard Kovacs

Richard Kovacs
(Sh, Hi, Rel)

E-post: richard.kovacs@megamusik.se

Catarina Persson

Catarina Persson
(engelska, speciallärare)

E-post: catarina.persson@megamusik.se

Maria Lindberg Väringer

Maria Lindberg Väringer
(svenska, idrott och hälsa, mental träning)

E-post: maria.lindberg@megamusik.se

Sara Olrog

Sara Olrog
(musik, estetisk kommunikation, entreprenörskap)

E-post: sara.olrog@megamusik.se

Jan Boman

Jan Boman
(musik)

E-post: jan.boman@megamusik.se

Peter Wildoer

Peter Wildoer
(matematik, musik)

E-post: peter.wildoer@megamusik.se

Nedersta raden

Rickard Bonde Truumeel

Rickard Bonde Truumeel
(musik, musikproduktion)

E-post: rickard.bonde@megamusik.se

Svante Lind

Svante Lind
(musik)

E-post: svante.lind@megamusik.se

Björn Helgesson

Björn Helgesson
(svenska, filosofi)

E-post: bjorn.helgesson@megamusik.se

Ej med på bild

Per Knagg

Per Knagg
(musik)

E-post: per.knagg@megamusik.se

Josefin Knagg

Josefin Knagg
(musik)

E-post: josefin.knagg@megamusik.se

Stefan Rosqvist

Stefan Rosqvist
(musik)

E-post: stefan.rosqvist@megamusik.se

imag02

Kontakt


Mega Musik gymnasieskola
Järnvägsgatan 25
252 24 Helsingborg


Telefon: 042-14 15 19
E-post: info@megamusik.se


Rektor Cornelia Nyström
cornelia.nystrom@megamusik.se
Telefon: 042-14 15 19

Ris & Ros

Har du upplevt något på Mega Musik som du tyckte var väldigt bra? Eller något du tyckte var mindre bra som vi borde ändra på?

Din åsikt är viktig för oss!
Läs mer om hur du går till väga här.